Sos śmietanowy do kurczaka

Сметанный соус для курицы

Ape­tycz­ne sosy śmie­ta­no­we przy­go­to­wa­ne do kur­cza­ka sta­ną się dla Cie­bie praw­dzi­wą różdż­ką. Dzię­ki nim możesz po pro­stu usma­żyć udka lub upiec (a nawet ugo­to­wać) pierś i uzy­skać cie­ka­we, ory­gi­nal­ne danie. Nie będziesz musiał szu­kać skom­pli­ko­wa­nych, wie­lo­eta­po­wych prze­pi­sów, aby mile zasko­czyć swo­ją rodzi­nę. Poni­żej zebra­no 6 ich naj­bar­dziej uda­nych wariantów.

Jak przygotować sos śmietanowy do kurczaka?

Sosy śmie­ta­no­we poda­wa­ne z kur­cza­kiem przy­go­tu­jesz w zale­d­wie kil­ka minut. Ist­nie­ją warian­ty nawet bez pod­grze­wa­nia, w któ­rych wystar­czy wymie­szać wszyst­kie głów­ne skład­ni­ki i schło­dzić je w lodówce.

Bar­dziej zło­żo­na, ale smacz­na opcja pole­ga na połą­cze­niu śmie­ta­ny, śmie­ta­ny i bulio­nu, a tak­że pod­grza­niu skład­ni­ków w ron­dlu lub na patel­ni. Na przy­kład moż­na mie­szać pro­duk­ty mlecz­ne w rów­nych pro­por­cjach (100–120 g każ­dy), roz­cień­czać je 1,5 łyż­ki bulio­nu, dodać 50 g mąki sma­żo­nej na 50 g roz­to­pio­ne­go masła. A potem – sól, pieprz sma­ko­łyk i dopraw go dodat­ko­wy­mi ulu­bio­ny­mi przy­pra­wa­mi, posie­ka­ny­mi ziołami.

Wska­zów­ki doty­czą­ce goto­wa­nia kre­mo­we­go deli­kat­ne­go sosu do kur­cza­ka ze śmietany:

  • Wybierz nie­zbyt tłu­sty pro­dukt mlecz­ny jako pod­sta­wę przy­sma­ku. Opty­mal­nie – 15–20%.
  • Jeśli chcesz roz­cień­czyć masę do pożą­da­nej kon­sy­sten­cji, wygod­nie jest użyć do tego nie tyl­ko róż­nych rodza­jów bulio­nu, ale tak­że kefi­ru, śmie­ta­ny, a nawet zwy­kłej wody.
  • Wie­le zale­ży od jako­ści głów­ne­go pro­duk­tu mlecz­ne­go. Jeśli zawie­ra skład­ni­ki roślin­ne w kom­po­zy­cji, nie war­to uży­wać go jako pod­sta­wy sosu. A domo­wa wer­sja oka­zu­je się zbyt tłusta.

Warian­ty cie­płe­go sosu z ron­dla nada­ją się nawet do dusze­nia mię­sa z kur­cza­ka lub goto­wa­nia w pie­kar­ni­ku. Albo ptak jest pod­le­wa­ny nim pod­czas ser­wo­wa­nia. Zim­ne wer­sje mie­szan­ki zwy­kle oka­zu­ją się grub­sze. Wygod­ne jest nawet zanu­rza­nie w nich bry­łek lub pasków.

Sos śmietanowy do kurczaka: przepisy kulinarne

Sos z kwa­śną śmie­ta­ną, prze­zna­czo­ny do kur­cza­ka, moż­na przy­go­to­wać według róż­nych prze­pi­sów. Naj­prost­sze, naj­smacz­niej­sze i naj­szyb­sze z nich zosta­ły opu­bli­ko­wa­ne poni­żej. Możesz wybrać odpo­wied­nie, w zależ­no­ści od tego, jakie danie powin­ny uzu­peł­niać, a tak­że od dostęp­no­ści pro­duk­tów w lodów­ce i dostę­pu do kuchenki.

Klasyczny sos śmietanowy do kurczaka

Сметанный соус для курицы

Kla­sycz­ny

Naj­prost­szą wer­sję przy­go­to­wu­je się bez pod­grze­wa­nia. Wystar­czy wymie­szać nie­zbęd­ne skład­ni­ki. Moż­na go przy­rzą­dzić nawet na łonie natu­ry, pod­czas pik­ni­ku. Kuchen­ka do tego celu nie będzie potrzebna.

Jakie pro­duk­ty są potrzebne:

  • kwa­śna śmie­ta­na – 120–130 g;
  • róż­ne świe­że zio­ła (na przy­kład pie­trusz­ka i bazy­lia) – 20–30 g;
  • czo­snek – 1–2 ząbki;
  • sól, przy­pra­wy.

Przy­go­to­wa­nie:

  1. Głów­ny pro­dukt mlecz­ny od razu poso­lić i przyprawić.
  2. Czo­snek obrać i prze­ci­snąć przez praskę.
  3. Umyj zie­le­ni­nę, strzą­śnij nad­miar wody, ode­rwij liście od gałą­zek i drob­no je posiekaj.
  4. Dodaj skład­ni­ki przy­go­to­wa­ne w dru­gim i trze­cim kro­ku do bazy śmietany.

Dokład­nie wymie­szaj skład­ni­ki i poda­waj powsta­łą masę kur­cza­ko­wi. Mię­so dro­bio­we w dowol­nej for­mie będzie bar­dziej deli­kat­ne, soczy­ste i smaczne.

Sos śmietanowy do kurczaka z czosnkiem na patelni

Сметанный соус для курицы

Sos śmie­ta­no­wo-czosn­ko­wy

Tutaj do przy­go­to­wa­nia kre­mo­we­go sosu czosn­ko­wo-śmie­ta­no­we­go do sma­żo­ne­go lub goto­wa­ne­go kur­cza­ka potrzeb­na będzie już patel­nia. Skład­ni­ki nie są po pro­stu łączo­ne, ale pod­grze­wa­ne na kuchen­ce. W rezul­ta­cie uzy­sku­je się rodzaj sosu, w któ­rym moż­na nawet dusić file­ty lub udka, skrzydełka.

Jakie pro­duk­ty są potrzebne:

  • śmie­ta­na – 130–140 g;
  • mąka i masło – po 40–50 g;
  • śmie­ta­na (nisko­tłusz­czo­wa) – 110–120 ml;
  • czo­snek – 2–4 ząbki
  • bulion – 1,5 łyżki;
  • bazy­lia, kolen­dra – 50 g;
  • sól.

Zamiast bulio­nu moż­na użyć zwy­kłej wody. A zamiast mąki jako zagęsz­cza­cza do przy­sma­ku nale­ży wziąć ser. Na przy­kład sulu­gu­ni lub “holen­der­ski”. Będzie musiał być drob­no star­ty i zmie­sza­ny z resz­tą składników.

Przy­go­to­wa­nie:

  1. Pod­grzej śmie­ta­nę do 35 stop­ni i wymie­szaj z cie­płym bulio­nem. Wygod­nie jest to zro­bić bez­po­śred­nio na patel­ni z gru­bym dnem.
  2. Dodaj do masy dru­gi głów­ny pro­dukt mlecz­ny, ubij trzepaczką.
  3. Pod­grze­wać mie­sza­ni­nę przez 2–3 minuty.
  4. Dodaj sól, posie­ka­ne zio­ła i star­ty czo­snek, natych­miast wyj­mij z kuchenki.
  5. Osob­no pod­sma­żyć mąkę na roz­to­pio­nym maśle do uzy­ska­nia kre­mo­we­go kolo­ru. Dodaj ją do bazy przysmaku.
  6. Pod­grze­wać mie­sza­ni­nę przez kolej­ne 30 sekund, ale nie dopro­wa­dzać do wrzenia.

W razie potrze­by prze­ce­dzić sos do kur­cza­ka, ugo­to­wa­ne­go na patel­ni z kwa­śnej śmie­ta­ny z czosn­kiem. Na przy­kład wygod­nie jest to zro­bić za pomo­cą sita.

Sos do kurczaka w piekarniku ze śmietany

Ist­nie­je jesz­cze jed­na pro­sta opcja przy­go­to­wa­nia pysz­ne­go i gęste­go sosu śmie­ta­no­we­go do kur­cza­ka, ale już nie na patel­ni, ale w pie­kar­ni­ku. W takim sosie wygod­nie jest natych­miast ugo­to­wać pta­ka. Lub moż­na wstęp­nie usma­żyć jego kawał­ki na rumia­ną skór­kę, a następ­nie – wysłać do pie­cze­nia w deli­kat­nej kre­mo­wej masie.

Jakie pro­duk­ty są potrzebne:

  • śmie­ta­na – 1 peł­na filiżanka
  • cebu­la – 1 główka;
  • czo­snek – 3–4 ząbki;
  • masło, sól, pieprz – do smaku;

Spo­sób przygotowania:

  1. Obierz czo­snek i posie­kaj go w dowol­ny wygod­ny spo­sób. Na przy­kład prze­pu­ścić przez pra­sę lub drob­no zetrzeć.
  2. Wymie­szać przy­go­to­wa­ny czo­snek ze śmie­ta­ną, solą i pieprzem.
  3. Cebu­lę obrać, drob­no posie­kać i sma­żyć na dowol­nym tłusz­czu do miękkości.
  4. Wymie­szaj kawał­ki warzyw z pod­sta­wą przysmaku.

Wlać powsta­ły sos na pta­ka i wysłać go do pie­kar­ni­ka do pie­cze­nia. Waż­ne jest, aby nie prze­sa­dzać z daniem. Powi­nien oka­zać się mięk­ki, soczy­sty i jed­no­cze­śnie – powin­no pozo­stać wystar­cza­ją­co dużo sosu, aby zanu­rzyć w nim mię­so i krom­ki chleba.

Kremowy sos do kurczaka z kwaśnej śmietany

Сметанный соус для курицы

Mięk­ki sos śmie­ta­no­wy z kwa­śnej śmietany

Bar­dzo cie­ka­wy i smacz­ny sos z kwa­śnej śmie­ta­ny jest szyb­ki i łatwy do zro­bie­nia z dodat­kiem cebu­li, musz­tar­dy i ogór­ka kiszo­ne­go do poda­nia z kur­cza­kiem. Natych­miast popra­wi sytu­ację, jeśli danie z pta­ka oka­za­ło się suche. W razie potrze­by doda mu rów­nież smaku.

Jakie pro­duk­ty są potrzebne:

  • kwa­śna śmie­ta­na i nisko­tłusz­czo­wa śmie­ta­na – po 120 g;
  • słod­ka musz­tar­da – 20 g
  • czo­snek – 1 ząbek;
  • ogó­rek kiszo­ny i cebu­la – po 80 g;
  • olej, sól, zio­ła, przyprawy.

Przy­go­to­wa­nie:

  1. Wymie­szać śmie­ta­nę i śmie­ta­nę z musz­tar­dą we wspól­nej misce.
  2. Cebu­lę obrać, drob­no posie­kać i sma­żyć na małym ogniu przez 2–3 minu­ty. Kawał­ki cebu­li powin­ny być mięk­kie i lek­ko zrumienione.
  3. Umieść gęstą mie­szan­kę bia­łej bazy na patel­ni z cebu­lą i pod­grze­waj na małym ogniu przez 3–4 minu­ty, sta­le mieszając.
  4. Gdy mie­sza­ni­na lek­ko zgęst­nie­je, dodać posie­ka­ny czo­snek, drob­no posie­ka­ną mary­na­tę i zioła.

Poso­lić i popie­przyć mie­szan­kę, uprzed­nio oce­nia­jąc smak sosu i okre­śla­jąc, cze­go mu brakuje.

Przepis na biały sos do kurczaka ze śmietany z chrzanem i orzechami

Bia­ły deli­kat­ny sos śmie­ta­no­wy do kur­cza­ka moż­na przy­go­to­wać według bar­dzo nie­ty­po­wej recep­tu­ry z chrza­nem i orze­cha­mi. Nada­je się do poda­wa­nia sma­żo­ne­go, goto­wa­ne­go lub pie­czo­ne­go file­ta z kurczaka.

Jakie pro­duk­ty są potrzebne:

  • śmie­ta­na – 400–450 g;
  • korzeń chrza­nu i orze­chy wło­skie – po 45–50 g;
  • sól, przy­pra­wy.

Przy­go­to­wa­nie:

  1. Przed przy­go­to­wa­niem przy­sma­ku nale­ży obrać korzeń chrza­nu i posie­kać go, zamie­nia­jąc w puree. Naj­wy­god­niej­szym spo­so­bem pora­dze­nia sobie z tym zada­niem będzie uży­cie maszyn­ki do mię­sa. Możesz wziąć już posie­ka­ny goto­wy skład­nik w skle­pie, ale jego por­cja będzie musia­ła zostać zwięk­szo­na o oko­ło 1,5 razy.
  2. Obra­ne orze­chy wło­skie drob­no posie­kać, wło­żyć do tor­by i zwi­nąć wał­kiem do ciasta.
  3. Połącz pro­dukt mlecz­ny z resz­tą przy­go­to­wa­nych skład­ni­ków. Sól do smaku.

Powsta­ły sma­ko­łyk jest poda­wa­ny z róż­ny­mi potra­wa­mi. Na przy­kład moż­na go posta­wić na sto­le na śnia­da­nie wraz z nug­get­sa­mi lub paska­mi i bia­ły­mi chru­pią­cy­mi tostami.

Sos śmietanowo-grzybowy do kurczaka

Bia­ły sos śmie­ta­no­wo-czosn­ko­wy moż­na przy­go­to­wać według popu­lar­nej recep­tu­ry z grzy­ba­mi. Naj­le­piej nada­ją się do tego świe­że grzy­by. Przy­go­to­wa­na mie­szan­ka jest pysz­na do poda­wa­nia zarów­no na cie­pło, jak i cał­ko­wi­cie schłodzona.

Jakie pro­duk­ty są potrzebne:

  • świe­że grzy­by (dobre są pie­czar­ki lub bocz­nia­ki) – 230–260 g;
  • kwa­śna śmie­ta­na i śmie­ta­na po 1 łyżce;
  • cebu­la – 80–100 g;
  • czo­snek – 2 ząbki;
  • masło – 30–40 g;
  • kope­rek – 1 pęczek;
  • sól, papry­ka.

Przy­go­to­wa­nie:

  1. Umy­te i osu­szo­ne grzy­by pokro­ić w drob­ną kostkę.
  2. Posie­kać cebu­lę bez łusek.
  3. Obra­ny czo­snek pokro­ić w kostkę.
  4. W ron­del­ku roz­to­pić masło i pod­sma­żyć na nim cebu­lę i czo­snek. Następ­nie dodaj grzy­by i pocze­kaj, aż płyn odparuje.
  5. Dodaj śmie­ta­nę, sól i papry­kę do mie­szan­ki grzy­bo­wej i gotuj na małym ogniu przez kolej­ne 4–5 minut.
  6. Zmik­so­wać mie­sza­ni­nę blen­de­rem do uzy­ska­nia gład­kiej kon­sy­sten­cji. Roz­cień­czyć śmie­ta­ną do pożą­da­nej konsystencji.

Poda­wać mie­szan­kę z ulu­bio­nym przy­sma­kiem z kur­cza­ka. Na przy­kład pie­czo­ny­mi lub pie­czo­ny­mi pod­udzia­mi. Moż­na w niej dusić lub piec w pie­kar­ni­ku kawał­ki file­tów mięsnych.

Podsumowanie

W zale­d­wie kil­ka minut moż­na przy­go­to­wać naj­bar­dziej ape­tycz­ny sos, któ­ry bły­ska­wicz­nie odmie­ni smak potraw z kur­cza­ka. Ist­nie­je kil­ka warian­tów uda­nych prze­pi­sów – na zim­no i na cie­pło, z grzy­ba­mi, orze­cha­mi, cebu­lą, a nawet kiszo­ny­mi ogór­ka­mi. Wystar­czy wypró­bo­wać je wszyst­kie i wybrać spo­śród nich ten ide­al­ny dla siebie.

Rate article
( No ratings yet )
Przepisy-kucharskie.pl

jeden × 2 =